Naše mateřská škola

Historie a současnost

Naše mateřská škola je jednotřídní. Je to jediná škola v malé obci. Budova je přestavěná ze starší hospodářské budovy a upravená pro provoz mateřské školy.

Původně vznikla ze zemědělského útulku, později byla přebudována na jednotřídní mateřskou školu. Zvyšující se počet dětí v obci měl za následek otevření další třídy v roce 1979, která byla v roce 1992 opět uzavřena kvůli nízkému počtu dětí.

V roce 2003 se stala mateřská škola součástí Základní školy Žádovice, která vstoupila do právního subjektu.

Z důvodu poklesu dětí byla základní škola v roce 2005 zrušena a mateřská škola se stává samostatným právním subjektem. Spolu se školou je zrušena také kuchyně, jídlo se nyní dováží ze Základní školy Žeravice.

V roce 2005 jsme vybavili zahradu novými průlezkami, v roce 2006 proběhla rekonstrukce hygienického zařízení pro děti, o prázdninách 2010 byla provedena výměna oken, zateplení celé budovy i se střechou a výměna podlahové krytiny ve třídě a v šatně.

Zaměření mateřské školy

Naše vesnice leží mezi dvěma městy, Kyjovem a Bzencem, v kraji zemědělství, vinařství a folklórních tradic.

Poloha a charakter vesnice, ve které děti žijí, přímo určují prostředky vzdělávání, které využíváme k dosahování hlavních vzdělávacích cílů daných Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání.

Prostřednictvím našeho Školního vzdělávacího programu se snažíme rozvíjet dítě, jeho učení a poznání. Seznamováním s nejbližším okolím vesnice, poznáváním přírody a života v našem lese vedeme dítě k osvojování základů hodnot, jako je láska k lidem, k jejich práci, k folklóru a tradicím, na které je naše vesnice zaměřena. Rozhled dětí obohacujeme o kulturní a sportovní zážitky měst Kyjova a Bzence (návštěva kin, divadel, muzeí, knihovny, plaveckého bazénu apod.). Veškeré činnosti jsou zaměřovány na získávání samostatnosti a schopnosti dítěte.

Cíle, které jsme si stanovili:

1. Respektovat hru jako jednu z hlavních čiností dítěte během celodenního pobytu v mateřské škole

2. Vést děti k samostatnosti, tvořivosti, zdravému sebevědomí a fyzické zdatnosti

Mateřská škola spolupracuje:

• s Obecním úřadem Žádovice (zajišťujeme kulturní vystoupení při vítání občánků,  krojového plesu, spolupracuje při organizování dětského dne, karnevalu, mikulášské besídky, hodů apod.)

• se složkami obce - TJ Sokol, hasiči

• Spektrum Žádovice. o.s.

• Kino Panorama Kyjov

• Divadélko Řád červených nosů

• Plavecká škola Bzenec

• Speciálně pedagogické centrum Hodonín

• Pedagogicko psychologická poradna Hodonín

• Ekor Kyjov

• Městká knihovna Kyjov

• ZŠ Ježov, ZŠ Žeravice

Doplňující programy:

• Plavecký výcvik

• Ekologický program

• Spolupráce jako partnerství - dobrovolná pomoc rodičů při organizování akcí pro děti, spolupráce s obcí a složkami obce, občanských sdružením Spektrum Žádovice, o.s.

Další aktivity:

• Zahradní slavnost k zahájení školního roku - Dýnijáda s pasováním předškoláků

• Drakijáda

• Mikulášská besídka

• Strojení vánočního stromu na návsi

• Vánoční zpívání u stromu na návsi

• Vánoce v MŠ, besídka

• Krojový ples - předtančení Moravské besedy

• Den otevřených dveří u příležitosti zápisu dětí do MŠ

• Návštěva místní knihovny a Městské knihovny v Kyjově

• Školní výlet s rodiči

• Den dětí v obci